HIGHLIGHTS


सीतापुर: बीजेपी प्रत्याशी राजेश वर्मा का आरोप, पार्टी विधायकों ने दिया धोखा

Nawaneet Dixit 2019-05-23 14:28:46    STATE 21630
सीतापुर: बीजेपी प्रत्याशी राजेश वर्मा का आरोप, पार्टी विधायकों ने दिया धोखा
सीतापुर, 23 मई (आरएनआई) | सीतापुर जिले में सांसद और मौजूदा भाजपा प्रत्याशी राजेश वर्मा अपने निकटतम प्रतिद्वंद्वी बसपा प्रत्याशी नकुल दुबे से लगातार बढ़त बनाये हुए हैं. कई राउंड तक बढ़त बनाने के बाद मीडिया से उन्होंने पार्टी विधायकों के विरोध को लेकर अपनी तीखी प्रतिक्रिया व्यक्त की. उन्होंने कहा कि सीतापुर की जनता ने उन पर जो भरोसा जताया है. उस पर वह खरा उतरने का प्रयास करेंगे और क्षेत्र के विकास के लिए जी जान लगाकर काम करेंगे.

लोकसभा चुनाव की मतगणना जारी है. आज सुबह आठ बजे से शुरू हुई मतगणना में सबसे पहले पोस्टल बैलट की गिनती हो चुकी थी इसके बाद ईवीएम के वोटों की गिनती चालू हुई राजेश वर्मा गठबंधन के प्रत्यासी नकुल दुबे से काफी बढ़त बना कर चल रहे है।मीडिया से बात करते हुए भाजपा प्रत्याशी राजेश वर्मा ने अपनी ही पार्टी के विधायकों का सहयोग न करने का आरोप लगाया.






Related News

State

एमएसयू ने हायाघाट में 11 सूत्री मांगों को लेकर प्रतिकार मार्च से धरना प्रदर्शन किया
Rupesh Kumar 2019-09-18 21:03:35
दरभंगा, 18 सितंबर 2019, (आरएनआई)। मिथिला स्टूडेंट यूनियन द्वारा बुधवार को हायाघाट इकाई द्वारा 11 सूत्री मांग को लेकर हायाघाट मुख्यालय पर प्रतिकार मार्च सह आक्रोशपूर्ण धरना प्रदर्शन किया गया । कार्यक्रम का अध्यक्षता प्रखंड अध्यक्ष दीपक झा ने किया एवं संचालन जिला सचिव सुमित मॉबेहटिया ने किया. आक्रोशपूर्ण प्रतिकार मार्च बाद मुख्यालय पर धरना में तब्दील हो गया , जहाँ विभिन्न वक्ताओं ने निठठला-निक्कमा सरकार के प्रति आक्रमक वाणी से हल्ला-बोल किया.
मंत्री श्याम रजक ने राज्यस्तरीय अंडर-17 फुटबॉल टूर्नामेंट का किया उद्धघाटन
Rupesh Kumar 2019-09-18 20:58:33
मुज़फ़्फ़रपुर, 18 सितंबर 2019, (आरएनआई)। राज्यस्तरीय विधालय अंडर-17 बालक फुटबॉल प्रतियागिता का उद्धघाटन श्याम रजक उद्योग मंत्री सह प्रभारी मंत्री द्वारा किया गया. उद्घाटन कार्यक्रम स्थानीय सिकंदरपुर स्टेडियम में आयोजित हुआ।जिलाधिकारी आलोक रंजन घोष ने बुके और स्मृति चिन्ह देकर माननीय मंत्री का स्वागत किया। उपस्थित सभी अतिथियों को भी स्मृति चिन्ह भेंट किये गए। मौके पर मंत्री महोदय ने विभिन्न जिले से आये खिलाड़ियों को शुभकामना देते हुए उनके उज्ज्वल भविष्य की कामना की। उन्होंने कहा कि सकारात्मक सोच, समर्पण और प्रतिबद्धता के द्वारा सफलता के शिखर पर पहुँचा जा सकता है। वही जिलाधिकारी ने उपस्थित दर्शकों और खिलाड़ियों को अपनी शुभकामना दी और कहा कि आगे आने वाले दिनों में बैडमिंटन तथा अन्य खेलों से संबंधित प्रतियोगिताएं आयोजित की जाएंगी। उन्होंने कहा कि खेलो के विकास के लिए जिला प्रशासन कटिबद्ध है। इसके पूर्व कस्तूरबा गांधी बालिका विधालय की छात्राओं द्वारा गीत और संगीत की मनमोहक प्रस्तुति दी गई। जिलाधिकारी और माननीय मंत्री जी ने सभी खिलाड़ियों से परिचय प्राप्त किया और उनकी हौसला अफजाई की. कार्यक्रम के अंत मे माननीय मंत्री ने उपस्थित दर्शकों और खिलाड़ियों तथा पदाधिकारियो को पोषण को लेकर शपथ भी दिलवाई। जिलाधिकारी द्वारा वृक्षारोपण का जल जीवन हरियाली में महत्व को देखते हुए उपस्थित सभी से वृक्ष लगाने और पर्यावरण को बचाने की शपथ भी दिलवाई। कार्यक्रम में मंच संचालन शिक्षक सुधीर कुमार ने किया.
मुज़फ़्फ़रपुर : बड़कागांव के 28 शहीदों के शहादत दिवस पर युवा शक्ति ने परिजनों को किया सम्मानित
Rupesh Kumar 2019-09-18 20:54:21
मुज़फ़्फ़रपुर, 18 सितंबर 2019, (आरएनआई)। युवा शक्ति मरवण प्रखंड इकाई के नेतृत्व में बड़कागांव पंचायत के दुर्गा पुस्तकालय पर लगे प्रथम स्वतंत्रता संग्राम में शहीद हुए 28 परिवारों के परिजनों से मिलकर युवा शक्ति के राष्ट्रीय संयोजक अनय राज के नेतृत्व में झांसी की रानी रेजीमेंट की प्रदेश अध्यक्ष सुषमा भारती छात्र शक्ति के रोहित ठाकुर मरवण प्रखंड अध्यक्ष रितेश कुमार कांटी प्रखंड संयोजक रोहित ठाकुर शहीद परिजनों को पुष्पांजलि और अंग वस्त्र भेंट कर सम्मानित किया। साथ ही आज भी आजादी के 73 साल बीतने के बाद बद से बद से बदतर जिंदगी जी रहे शहीद के परिजनों को सरकारी सुविधा नही मिला । जिसकी जबाब देही लेने वाला आज कोई जनप्रतिनिधि नही है । इसकपर अक्रोस जताते हुए युवा शक्ति के राट्रीय संयोजक अनय राज ने कहा आज तीन युग बीत गये पूरा देश सहीदो की गाथा गाता है ।। लेकिन हमारे बड़कागांव के शहीदों की आत्मा आज भी रो रही हैं । राजनीतिक उदाशीनता के कारण यह बड़कागांव के पंचायत का इतिहासिक धरोहर कोशो दूर हैं । लेकिन हम इस धरोहर को गुमनाम नही होने देंगे इसकी इतिहासिक मूल्यों को राज्य सरकार और केंद्र सरकार मान्यता दे नही तो युवा शक्ति बड़ी आंदोलन की शुरुआत करेगी इसकी सारी जवाबदेही जिला प्रशासन एवं वर्तमान जनप्रतिनिधि की होगी.लगभग 4 घंटे से अधिक बड़कागांव में भ्रमण कर सभी शहीदों के परिजनों से मिलकर उनके वंशजों द्वारा इस देश की आजादी में दिए गए अभूतपूर्व कुर्बानी को गाथा को गौरव के रूप में याद किया एवं उन परिजनों को गौरवशाली इतिहास के अंश होने पर भाग्यशाली बताते हुए युवा शक्ति के सभी वरिष्ठ पदाधिकारियों ने सुमन अर्पित किया और उनके हर समस्या का समाधानव कराने का भरोषा दिया.शहीदों के परिजनों को मिलने वाली सुविधाओं में प्रशासनिक उदासीनता को देखते हुए सभी वरिष्ठ अधिकारियों ने आक्रोश जताते हुए कहा, हमारी संगठन जो लड़ाई लड़ी जिस लड़ाई के बाद दुर्गा पुस्तकालय के सौंदर्यीकरण एवं विकास के लिए राशि आवंटित हुई उस राशि को बिचौलिया और माफियाओं बंदरबांट करना चाहते हैं उसमें अधिकारियों की मिलीभगत है अगर उस राशि को त्वरित रूप से पास कर दुर्गा पुस्तकालय के विकास में शहीदों के परिजनों के सम्मान में अगर खर्च नहीं किया गया तो हम अपने संगठन के साथियो के साथ मिलकर इन शहीदों के लिए उग्र आंदोलन करने पर विवश होंगे। जिसमें तमाम हमारे मुजफ्फरपुर के YSS संगठन के सभी इकाईयों के वरिष्ठ पदाधिकारी उपस्थित रहेंगे । YSS के रष्ट्रीय संयोजक अनय राज ने कहा युवा शक्ति के पहल पर पिछले 3 वर्षों से लगातार आज के ही दिन बड़ी धूमधाम से शहीदों की शहादत सम्मान समारोह का आयोजन किया जाता है जिसमें जिले के तमाम वरिष्ठ पदाधिकारी गण के साथ साथ इतिहासकार साहित्यकार एवं सामाजिक कार्यकर्ता उपस्थित होते थे और आगे भी इसी तरह हम लोग शहीद शहादत के सम्मान में समारोह का आयोजन करते रहेंगे लेकिन कुछ राजनीतिक रोटी से सीखने वाले लोग अपना नाम और वाहवाही के लिए शहीदों की शहादत को राजनीति का केंद्र बनाना चाहते हैं वह युवा शक्ति कभी होने नहीं देगा इस अवसर पर युवा शक्ति के वरिष्ठ पदाधिकारी , संजय ठाकुर, सोनू राज , संजय यादव, अक्षय कुमार ,पिंकू कुमार ,आनंद मोहन ,रूदल सिंह , अमीत सिंह,दिवाकर सिंह , प्रकाश कुमार , मौजूद थे.
ବାଚସ୍ପତି ଶ୍ରୀ ଯୁକ୍ତ ସୁର୍ଯ୍ୟ ନାରାୟଣ ପାତ୍ର ଙ୍କୁ ସମ୍ବଦ୍ଧନା
Laxmikanta Nath 2019-09-18 20:51:40
ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଓଡ଼ିଶାର ମାନ୍ୟଵର ବାଚସ୍ପତି ଶ୍ରୀ ଯୁକ୍ତ ସୁର୍ଯ୍ୟ ନାରାୟଣ ପାତ୍ର ଙ୍କୁ ସମ୍ବଦ୍ଧନା ଦିଆଯାଇଥିଲା ।ଏହା ଥିଲା ଶ୍ରୀ ପାତ୍ରଙ୍କ ବାଚସ୍ପତି ହେବାଠାରୁ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଦିଗପହଣ୍ଡି ଗ୍ରସ୍ତ ।ତାଙ୍କ ସହ ଵ୍ରହ୍ମପୁର ସାସଦ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ସାହୁ ,ଵ୍ରହ୍ମପୁର ଵିଧାୟକ ବିକ୍ରମ ପଣ୍ଡା ଯୋଗଦେଇ ଥିଲେ ।ଶହଶହ ସମର୍ଥକ ଙ୍କ ସହ ଦିଗପହଣ୍ଡି ସହର ପରିକ୍ରମା କରିଥିଲେ।ପରିଶେଷରେ ଏକ ସାଧାରଣ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ।ଦିଗପହଣ୍ଡି ଵ୍ଳକର ବିଡ଼ିଓ ହଳଧର ଶବର ବ୍ଳକର ଅଧଖ୍ୟ ବିପିନ ଚନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ସରପଞ୍ଚ ସଙ୍ଘ ସଭାପତି ହରିଵନ୍ଧୁ ରେଡ଼ି ଦିଗପହଣ୍ଡି ଏନ୍ ଏ ସି ର ସମସ୍ତ କର୍ମ କତ୍ତା ସ୍ବାଗତ କରିଥିଲେ ।ସଭାରେ ଅତିଥି ମାନେ ସରକାର ଙ୍କ ଯୋଜନା ର ରୁପରେଖ ସମନ୍ଧରେ ବଣ୍ନ ନା କରିଥିଲେ ।ସରକାର ଙ୍କ ସମସ୍ତ ଯୋଜନା କିପରି ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଖକୁ ପହଞ୍ଚି ପାରିବ ଲୋକମାନେ ଯେମିତି ସରକାର ଙ୍କ ଯୋଜନା ରୁ ଵଞିତ ନହେବେ ସେଥି ପ୍ରତି ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବାକୁ ଆହ୍ବାନ କରାଯାଇଥିଲା ।
ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ ପୋଲିସ ର ମକଡ୍ରଲି
Laxmikanta Nath 2019-09-18 20:51:07
ବ୍ରହ୍ମପୁର : ସମୁଦ୍ର ପଟୁ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ପ୍ରବେଶକୁ ରୋକ ଲଗାଇବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ପୁଲିସ ଓ କୋଷ୍ଟଗାର୍ଡର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ବେଳାଭୂମିରେ ପୁଲିସ ଫୋର୍ସ ପକ୍ଷରୁ କଡା କଡି ପେଟ୍ରୋଲିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥାଏ। ଏହିକ୍ରମରେ ବୁଧବାର ଓ ଗୁରୁବାର ଦୁଇଦିନିଆ ସାଗର ସୁରକ୍ଷା କବଚ ନାମରେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ପୁଲିସ ପକ୍ଷରୁ ସାମୁଦ୍ରିକ ଥାନା ଇଲାକାରେ ମକଡ୍ରିଲ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ବ୍ରହ୍ମପୁର ଏସପି ପିନାକୀ ମିଶ୍ରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କ୍ରମେ ୩ ପ୍ଲାଟୁନ ପୁଲିସ ଫୋର୍ସ ସହ ଗୃହରକ୍ଷୀ ଏବଂ ଓଆର କନେଷ୍ଟବଳ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି। ଏହାସହିତ ଗୋପାଳପୁର ଓ ଗୋଳନ୍ଥରା ଥାନା ପୁଲିସ ମାନେ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ରହିଛନ୍ତି। ଗୋପାଳପୁର ବେଳାଭୂମିଠାରୁ ସୁନାପୁର ବେଳାଭୂମି ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ପୁଲିସ ଫୋର୍ସ ମୁତୟନ ରହି ସମୁଦ୍ର ପଟରୁ ଅନୁପ୍ରବେଶକାରୀଙ୍କୁ କିପରି ରୋକାଯାଇପାରିବ ତାହାର ରଣ କୌଶଳ ଶିଖିବା ସହ ସର୍ତକ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି। ଏନେଇ ଅତିରିକ୍ତ ଏସପି ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ମିଶ୍ର ସୂଚନା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆଜି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ମକଡ୍ରିଲ ଗୁରୁବାର ସଂଧ୍ୟା ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିବ। ଜଳମାର୍ଗରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ପ୍ରବେଶକୁ ରୋକିବା, ସେମାନଙ୍କ ଗତବିଧି ଉପରେ କଡା ନଜର ରଖିବା, ସମୁଦ୍ର ତଟର ସୁରକ୍ଷା, ଜନ ସାଧାରଣଙ୍କ ଧନଜୀବନର ସୁରକ୍ଷା ସାଙ୍ଗକୁ ଆସନ୍ତା ୨୮ତାରିଖରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦଙ୍କ ଗସ୍ତ ପୂର୍ବରୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ କଡ଼ାକଡ଼ି କରାଯାଉଛି ବୋଲି ଅତିରିକ୍ତ ଏସପି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଦୁଇ ଦିନିଆ ମକଡ୍ରିଲରେ ଜଳଦସ୍ୟୁଙ୍କୁ କିପରି ମୁକାବିଲା କରାଯିବ ସେ ନେଇ ପୁଲିସ ବାହିନୀକୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦିଆଯାଉଛି। ଆଜିର ଏହି କାର୍ୟ୍ୟକ୍ରମରେ ସଦର ଏସଡିପିଓ ଜୟନ୍ତ ମହାପାତ୍ର, ଗୋପାଳପୁର ଥାନା ଅଧିକାରୀ ବିବେକାନନ୍ଦ ମହନ୍ତ ଓ ଗୋଳନ୍ଥରା ଥାନା ଅଧିକାରୀ ବାବୁଲି ନାୟକ ପ୍ରମୁଖ ସାମିଲ ରହିଛନ୍ତି।
ବିକାଶ କୁ ଆଗେଇ ନେବା ପାଇଁ ଗଡିଲା ବିକାଶ ରଥ
Laxmikanta Nath 2019-09-18 20:50:10
ବ୍ରହ୍ମପୁର : ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ ଓଡ଼ିଶା ପଞ୍ଚାୟତରାଜ ବିଭାଗଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ପ୍ରକଳ୍ପ ସଂସ୍ଥା ଆନୁକୁଲ୍ୟ ରେ ମଙ୍ଗଳ ବାର ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ ବ୍ଲକ୍ ର ବିଭିନ୍ନ ପଞ୍ଚାୟତକୁ ବିକାଶ ରଥ ଗଡ଼ିଥିଲା। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରେ ବ୍ଲକ୍ ଅଧକ୍ଷ ଏନ. ରଘୁନାଥ, ବିଡ଼ିଓ ପ୍ରସନ୍ନ କୁମାର ପାତ୍ର, ତହସିଲଦାର ଗୋପୀନାଥ କୁଆଁର ରଥକୁ ପୂଜା କରିବା ସହ ପତାକା ଦେଖାଇ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ବ୍ଲକ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ୫ଟି ପଞ୍ଚାୟତକୁ ରଥ ବୁଲି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ପଞ୍ଚାୟତ ସ୍ତର ରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ମନରେଗା, ଗ୍ରାମ୍ୟ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ଯୋଜନା, ସ୍ୱଚ୍ଛ ଓଡ଼ିଶା, ଜୀବିକା ମିଶନ ଇତ୍ୟାଦି ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନା କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ରେ ଏହି ରଥର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରେ ସରପଞ୍ଚ, ସମିତିସଭ୍ୟ, ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଆନ୍ୟନ ସଭ୍ୟ ମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ରିପୋର୍ଟ: ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ସାବତ।
ଆସନ୍ତା ୨୮ରେ ଗୋପାଳପୁର ଆର୍ମି ଏଡି କଲେଜ ଆସିବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ
Laxmikanta Nath 2019-09-18 20:44:51
ବ୍ରହ୍ମପୁର: ଆସନ୍ତା ମାସ ୨୮ ତାରିଖରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ଆସିବେ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୋପାଳପୁର ସ୍ଥିତ ଆର୍ମି ଏୟାର ଡିଫେନସ କଲେଜକୁ । ଏଠାରେ ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିବା କଲର ପ୍ରେଜେନଣ୍ଟେସନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେବା ର କାର୍ୟ୍ଯ କ୍ରମ ରହିଛ। ଏଥିପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଓ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।ଏନେଇ ବୁଧବାର ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ଛତ୍ରପୁରଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି । ଏଥିରେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଏସପି ପିନାକ ମିଶ୍ରଙ୍କ ସମେତ ଆର୍ମି ଏଡି କଲେଜର କମାଣ୍ଡାଣ୍ଟ ଓ ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଗସ୍ତ କିଭଳି ଶାନ୍ତି ଶୃଙ୍ଖଳା ସହ ସମ୍ପନ୍ନ ହେବ ସେନେଇ ବିସ୍ତୃତ ଭାବେ ଆଲୋଚନା ହେବା ସହ ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାପକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବାକୁ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ସକାଳ ୮ଟାରୁ ୧୧ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଠାରେ ରହିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଙ୍କ ସହ ଓଡ଼ିଶାର ରାଜ୍ୟପାଳ ପ୍ରଫେସର ଗଣେସି ଲାଲ ଓ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଯୋଗ ଦେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି।
ଦପ୍ତରୀ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥ ପକ୍ଷରୁ ଇ-କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପ୍ରଣାଳୀ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା
Laxmikanta Nath 2019-09-18 20:34:27
ଭୂବନେଶ୍ୱର : ଡିଜିଟାଲ ପଦକ୍ଷେପର ଏକ ଅଂଶ ଭାବେ ଏବଂ ରେଳବାଇରେ ସବୁଜ ରେଳବାଇ ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ମାନଙ୍କରେ କାଗଜ ବିହୀନ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେବାପାଇଁ ଓ ବର୍ତ୍ତମାନ କାର୍ଯ୍ୟପ୍ରଣାଳୀରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଓ ପାରଦର୍ଶିତା ଆଣିବାପାଇଁ ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥ ଇ-କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପ୍ରଣାଳୀରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଅଛି ଯାହାକି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଇ-ଗବର୍ଣ୍ଣIସର ଅଂଶବିଶେଷ ଅଟେ I ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥର ମହାପ୍ରବନ୍ଧକ ଶ୍ରୀ ବିଦ୍ୟା ଭୂଷଣ ଆଜି ରେଳପଥର ମୁଖ୍ୟାଳୟ ରେଳସଦନ ଠାରେ ଅତିରିକ୍ତ ମହାପ୍ରବନ୍ଧକ ଶ୍ରୀ ସୁଧୀର କୁମାର ଓ ସମସ୍ତ ବିଭାଗୀୟ ପ୍ରମୁଖ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଏନଆଈସି ଇ-କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ଉଦ୍ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି I ଦୈନଦିନ ଦପ୍ତରୀ କାର୍ଯ୍ୟର କାର୍ଯ୍ୟପ୍ରଣାଳୀରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଓ ପାରଦର୍ଶିତା ଆଣିବା ଏବଂ କାଗଜ ବିହୀନ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାପାଇଁ ଏହି ଇ-କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପ୍ରଣାଳୀ ଏକ ମୁଖ୍ୟ ମାଧ୍ୟମ ହୋଇପାରିବ I ଏହି ପ୍ରଣାଳୀ ମଧ୍ୟ ସବୁଜ ପଦକ୍ଷେପ ପାଇଁ ଏକ ମାର୍ଗ ହୋଇପାରିବ I ନେସନାଲ ଇନଫରମେଟିକ୍ସ ସେଣ୍ଟର (ଏନଆଈସି) ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ କରାଯାଇଥିବା ଇ-କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପ୍ରଣାଳୀ ଏକ କ୍ଲାଉଡ଼ ଏନାବେଲ ସଫ୍ଟଓୟାର ଯାହାକି ସିକନ୍ଦରାବାଦ ଓ ଗୁରୁଗାଓଁ ସ୍ଥିତ ରେଲଟଲ ଟାୟାର-୩ ସୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ଡାଟା ସେଣ୍ଟର ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହେବ I ଏହା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସଚିବାଳୟ ମାନୁଆଲ ଇ-କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପ୍ରଣାଳୀ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଅଟେ I ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଗୁଡିକୁ ଏକୀକୃତ ମାଧ୍ୟମରେ ପାରଦର୍ଶିତାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଇବା, ସରକାରୀ କର୍ଯ୍ୟରେ ସଂସ୍କୃତି ଓ ନୈତିକତା ବଦଳାଇବା ସହିତ ଦାଇତ୍ୱବୋଧ ବୃଦ୍ଧି କରାଇବା ଏବଂ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଆଣିବା ପାଇଁ ଏହି ପ୍ରଣାଳୀ ସହାୟକ ହେବ I ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାରିଟି ଉପକରଣ ଯଥା ଫାଇଲ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ପ୍ରଣାଳୀ (ଇ-ଫାଇଲ), ଜ୍ଞାନ ପରିଚାଳନା ପ୍ରଣାଳୀ (କେଏମଏସ), ସହଯୋଗ ଏବଂ ପରିଚାଳନା ପ୍ରଣାଳୀ (ସିଏଏମଏସ) ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସୂଚନା ପରିଚାଳନା ପ୍ରଣାଳୀ (ପିଆଈଏମଏସ) ଇ-କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପ୍ରଣାଳୀର ଅଂଶ ବିଶେଷ ହେବ I ମାନୁଆଲ ଫାଇଲ ପ୍ରଣାଳୀ ବନ୍ଦହେବା ପରେ ଓ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଭାବେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପ୍ରଣାଳୀର ବ୍ୟବହାର ପରେ ଇ-କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ଉପକାରିତା ଦୃଷ୍ଟିଗୋଚର ହେବ I ବିଶ୍ୱସନୀୟତା, ଦକ୍ଷତା ଏବଂ ଉତ୍ପାଦନୀୟତା ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ଏହି ପ୍ରଣାଳୀ ରେଳବାଇ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ବିଶେଷ ସହାୟକ ହେବ I ଏହି ପ୍ରଣାଳୀ ଦ୍ୱାରା ଡାଟା ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ସଂହତିକୁ ବୃଦ୍ଧିକରାଇବା ଓ ନୂତନତ୍ୱକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେବା ସହ ଅନୁତ୍ପାଦକ ପ୍ରଣାଳୀ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟୟ ହେଉଥିବା କର୍ମଚାରୀ ମାନଙ୍କ ସମୟ ଓ ପରିଶ୍ରମରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିପାରିବ I
ଟ୍ୟୁସନ୍ ଯାଇଥିଲା ଆଉ ଫେରିଲାନି ଝିଅ : ବାଟରେ ଚଢ଼ିଗଲା ଟ୍ୟାଙ୍କର୍‌
Laxmikanta Nath 2019-09-18 20:13:53
ଭୂବନେଶ୍ୱର : ସକାଳେ ଘରୁ ବାହାରି ଟ୍ୟୁସ୍‌ନ ଯାଇଥିଲା ଝିଅ। ଫେରିଥିଲେ ସ୍କୁଲ ଯାଇଥାନ୍ତା। ହେଲେ ଟ୍ୟୁସନ୍‌ ସାରି ଝିଅ ଘରମୁହାଁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବାଟରେ ଚଢ଼ିଗଲା ଟ୍ୟାଙ୍କର୍‌ । ଏପରି ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା ଆଜି ସକାଳେ କଟକ-ପାରାଦୀପ ରାସ୍ତାର ପଙ୍କପାଳଠାରେ ଘଟି ଯାଇଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଟ୍ୟାଙ୍କରଟି ଉକ୍ତ ରାସ୍ତାରେ ଯାଉଥିବା ଏକ ବାଇକ୍‌କୁ ମଧ୍ୟ ଧକ୍କା ଦେଇଥିଲା। ଏଥିରେ୨ ବାଇକ୍‌ ଆରୋହୀ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି।
ଦିନକର ଦରମା ବନ୍ଦ : ଅନୁପସ୍ଥିତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ୍‌
Laxmikanta Nath 2019-09-18 20:08:50
ଭୂବନେଶ୍ୱର : ସ୍କୁଲ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅଚାନକ ଗସ୍ତ ବେଳେ ବାଲିପାଟଣା ବ୍ଲକ୍‌ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଖାଁ ଖାଁ। ଆଜି ସକାଳ ୧୦ଟା ୪୦ ମିନିଟରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଉପକଣ୍ଠ ବାଲିଅନ୍ତା ବ୍ଲକ୍‌ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ। କେବଳ ୨ଜଣ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଛାଡ଼ିଦେଲେ ଅଫିସରେ କୌଣସି ଅଧିକାରୀ ଉପସ୍ଥିତ ନଥିବା ଦେଖିବାକୁ ପାଇଥିଲେ ମନ୍ତ୍ରୀ। ଅନୁପସ୍ଥିତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ୍‌ ସହ ଦିନକର ଦରମା କାଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। କାହିଁକି ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟରେ ଅଧିକାରୀ ଓ କର୍ମଚାରୀ ଅଫିସ୍‌ ଆସୁନାହାନ୍ତି ସେନେଇ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ୍‌ ହୋଇଛି। ଏହାପରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ନୂଆପାଟଣା ୟୁପି ସ୍କୁଲ, ପ୍ରତାପ ଶାସନ ହାଇସ୍କୁଲ ଯାଇ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଉପସ୍ଥାନ ଯାଂଚ କରିବା ସହ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ପାଠପଢା ନେଇ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଏହି ପରିଦର୍ଶନ ବେଳେ ପ୍ରତାପ ଶାସନ ହାଇସ୍କୁଲ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ୍‌ କରିଛନ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ।
امبیڈکر نیشنل فرنٹ میں انڈین پرجا کانگریس پارٹی شامل
Ashhar Hashimi 2019-09-18 20:03:15
نئی دہلی:18 ستمبر (RNI) امبیڈکرنیشنل کانگریس کے قومی صدرالحاج نوا ب محمد کاظم علی خاں کی قیادت میں امبیڈکر نیشنل فرنٹ جس میں مختلف سیاسی پارٹیاں شامل ہیں، اسی فرنٹ میں آج ایک مزید سیاسی پارٹی انڈین پرجا کانگریس کی شمولیت عمل میں آئی۔ انڈین پرجا کانگریس کے بانی و قومی صدر کے بی سری دھرکی صدارت و دیگرذمہ داران کی موجودگی میں انتخابی مفاہمت پر نظام الدین ویسٹ میں منعقدہ امبیڈکرنیشنل کانگریس کے قومی دفتر میں ایک پریس کانفرنس منعقد کی گئی۔ اس موقع پر امبیڈکرنیشنل کانگریس کے قومی صدر و امبیڈکر نیشنل فرنٹ کے کنوینر الحاج نواب محمد علی خان، انڈین پرجا کانگریس پارٹی کے قومی جنرل سکریٹری سبھاش بہاری، دہلی پردیس کے صدر انوپ کمارسنگھ ، امبیڈکرنیشنل کانگریس کے شعبہ خواتین کی قومی صدرنیتو یادو، فرید خان و دیگر موجود تھے۔ انڈین پرجا کانگریس کے قومی سکریٹری سبھاش بہاری نے بتایا کہ وہ امبیڈکر نیشنل کانگریس کے قومی صدر نواب کاظم علی خاں کے خیالات، سیاسی سوجھ بوجھ، دوراندیشی کے قائل ہیں، اس کے علاوہ ان میں قیادت کی ساری صلاحیتیں موجود ہیں، وہ ملک میں امن وامان، قومی یکجہتی اور امبیڈکرکے خیالات اور دستور کے بہتر نفاذ کے لئے ملک بھر میں اپنا ثانی نہیں رکھتے، انہی باتوں کے مد نظر ہماری پارٹی نے امبیڈکرنیشنل فرنٹ میں شامل ہونے کا فیصلہ کیا ہے۔ آئندہ انتخابات جن چار ریاستوں میں ہونے جارہے ہیں اس میں فرنٹ پوری طاقت سے بی جے پی و دیگرفرقہ پرست پارٹیوں کامقابلہ کرے گی۔ الحاج نواب محمد کاظم علی خان نے بھی ملک کی موجودہ حالات پر سخت بے چینی کا اظہار کرتے ہوئے کہاکہ چاہے کشمیر ہو، چاہے طلاق ثلاثہ ہو، یہ سب صرف اور صرف مسلم سماج کے خلاف ایک سیاسی ہتھکنڈہ کے طور پر استعمال کررہے ہیں، ایک سوال کے جواب میں انہوں نے کہاکہ امبیڈکرنیشنل کانگریس نے پہلے ہی ای وی ایم مشین میں چھیڑ چھاڑ کواٹھاتے ہوئے حکومت سے مطالبہ کیا تھا کہ وہ فوری طور پر الیکشن کمیشن کو تحلیل کرتے ہوئے سپریم کورٹ کے چیف جسٹس کو ملک کاالیکشن کمیشن اور ریاستوں کے ہائی کورٹ کے چیف جسٹس کو ریاست کے الیکشن کمشنر نامزد کردیں جس سے ملک میں انتخابات شفاف اوربدعنوانی سے پاک رہیں گے۔انہوں نے آندھراپردیش اور تلنگانہ اسٹیٹ کی تقسیم کولے کر سونیا گاندھی کوالزام لگایا کہ ان کے اس فیصلہ کی وجہ سے ان دونوں ریاستوں میں کانگریس کا وجود ختم ہورہاہے، اور وہاں کے کانگریسی ورکراپنے سیاسی وجود کی بقا کے لئے دربدر بھٹکتے پھررہے ہیں،انہوں نے دیگرچھوٹی اورعلاقائی پارٹیوں سے اپیل کی کہ وہ امبیڈکر نیشنل فرنٹ میں شامل ہوکر اپنے اتحاد اورسالمیت کامظاہرہ کریں۔
ଲଭ ସେକ୍ସ ଧୋକ୍କା : ଏତଲା ଦେବାରୁ ପ୍ରେମିକା ଉପରେ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ ଓ ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ ମାମଲା
Laxmikanta Nath 2019-09-18 20:03:05
ଭୂବନେଶ୍ୱର : କାକଟପୁର ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ମହିଳା ଏଭଳି ଏକ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି । ପିଲା ବେଳର ବନ୍ଧୁ ସହ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଦେଖାଦେଖି । ପରେ ବନ୍ଧୁତା ପ୍ରେମର ରୂପ ନିଏ । ଆଉ ଉଭୟଙ୍କ ପରିବାରର ସହମତିରେ ୨୦୧୬ ନଭେମ୍ବରରେ ନିର୍ବନ୍ଧ ହୋଇଥିଲା । ଉଭୟ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଚାକିରି କରୁଥିବାରୁ ନିର୍ବନ୍ଧ ପରେ ଗୋଟିଏ ଫ୍ଲାଟ କିଣି ସେଠାରେ ଲିଭ-ଇନରେ ରହୁଥିଲେ । ପରେ ଦିଲ୍ଲୀର ଏକ ମନ୍ଦିରରେ ବିବାହ କରିବା ସହ ନୋଟାରୀରେ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ବି କରିଥିଲେ । ତେବେ ଧୋକ୍କାବାଜ ସ୍ବାମୀ ତଥା ପ୍ରେମିକକୁ ଏ ପ୍ରେମ ଆଉ ରୁଚିଲାନି । ବଡ ଚାକିରି ଆଶାରେ ଦୁବାଇ ପଳାଇଲା ପ୍ରେମିକ ସ୍ମୃତି ରଞ୍ଜନ । ଆଉ ଦୁଇ ମାସ ପରେ ଫେରି ଆସି ସ୍ତ୍ରୀକୁ ନେଇଯିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ବି ଦେଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ନା ସ୍ମୃତିରଞ୍ଜନ ଫେରିଲା ନା ତାର ଫୋନ ଆସିଲା । ଶାଶୁ ଘର ଲୋକଙ୍କୁ କହିବାରୁ ସେମାନେ କୋଟିଏ ଟଙ୍କା ଓ ବିଏମଡବ୍ଲୁ କାର୍ ଡିମାଣ୍ଡ କଲେ । ଶେଷରେ ସ୍ମୃତି ରଞ୍ଜନ ବିରୋଧରେ କାକଟପୁର ଥାନାରେ ପୀଡିତା ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ପୋଲିସ ଅଭିଯୋଗ ରଖି ନଥିବା ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଥାନାକୁ ଯାଇଥିବାରୁ ସ୍ମୃତିରଞ୍ଜନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ ତାଙ୍କୁ ମାଡ ମାରି ଲହୁ ଲୁହାଣ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ମହିଳା ଜଣକ କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି । କେବଳ ଏତିକିରେ ସରିନଥିଲା ମହିଳାଙ୍କ ଦୁଃଖ । ପୋଲିସ ପୀଡିତାଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ତ ରଖିଲାନି ଓଲଟା ଅଭିଯୋଗକାରୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ବିଧବା ମାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ୩୦୭ ଦଫାରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଏହି ମହିଳା । ସେପଟେ ଉଭୟ ମା, ଝିଅଙ୍କୁ ମାରି ଦେବାକୁ ଧମକ ଦେଉଛନ୍ତି ସ୍ମୃତିରଞ୍ଜନଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକେ । ମହିଳାମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପୋଲିସର ପ୍ରାଥମିକତା । କିନ୍ତୁ ଏଠି ତାର ଓଲଟା ଚିତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ରିପୋର୍ଟ : କାବେରୀ ମଳିକ
ପାଣ୍ଡିଆନଙ୍କ ଆୟ ବର୍ହିଭୁତ ସମ୍ପତି ଠୁଳ ମାମଲାର ତଦନ୍ତ କରିବ ସିବିଆଇ
Laxmikanta Nath 2019-09-18 19:54:06
ଭୂବନେଶ୍ୱର : ଅଡୁଆରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସଚିବ ଭି କାର୍ତିାକେୟନ ପାଣ୍ଡିଆନ୍ । । ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସାଙ୍ଘାତିକ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛି ଇଣ୍ଟର କଣ୍ଟିନେଣ୍ଟାଲ ଆସୋସିଏସନ ଅଫ ଲୟର । କାର୍ତ୍ତିକେୟନ ପାଣ୍ଡିଆନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆୟ ବର୍ହିଭୁତ ସମ୍ପତି ଠୁଳ ମାମଲାର ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ୟ୍ୟାଳୟକୁ ଲିଗାଲ ନୋଟିସ ଦେଇଛି ଏହି ସଂସ୍ଥା । ବିଭିନ୍ନ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ ଓ ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଦାମୋଦର ରାଉତଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଆଧାରେ ଏହି ନୋଟିସକୁ ପଠାଯାଇଛି । ଇଣ୍ଟର କଣ୍ଟିନେଣ୍ଟାଲ ଆସୋସିଏସନ ଅଫ ଲୟର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଦେବାଶୀଷ ମିଶ୍ରଙ୍କ ଦସ୍ତଖତ ଥିବା ନୋଟିସରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟନାୟକଙ୍କ ପ୍ରାଇଭେଟ୍ ସେକ୍ରେଟେରି ଥିବା ପାଣ୍ଡିଆନ ସମ୍ପତି ତାଙ୍କ ଆୟ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ଥିବା କୁହାଯାଇଛି । ପାଣ୍ଡିଆନ୍ କିଭଳି ଗଂଜାମର ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ଊଓ ଙ୍କଠାରୁ ଦୁଇ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲାଂଚ ମାଗିଥିଲେ ଓ ନମିଳିବାରୁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଚାକିରିରୁ ବହିଷ୍କୃତ କରିଥିଲେ ତା ବାବଦରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ୟ୍ୟାଳୟ ସିବିଆଇ ଓ ଇଡି ତଦନ୍ତ ଆଦେଶ ନଦେଲେ ସଂଗଠନ ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟ ଯିବାକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି । ସଙ୍ଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ୩ ପୃଷ୍ଠା ସମ୍ବଳିତ ଏହି ଅଭିଯୋଗ ପତ୍ରରେ ୨୦୦୦ ମସିହାରୁ ଓଡିଶାର ରାଜନୀତିର ସ୍ଥିତି ସହ ପାଣ୍ଡିଆନ୍ ଙ୍କ ଭୂମିକାକୁ ଉଲେଖ କରାଯାଇଛି । ଏପରି ଅଭିଯୋଗ ପରେ ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତି ମହଲରେ କମ୍ପନ ଦେଖାଦେଇଛି । ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତିରେ ଅଣଓଡିଆ ଅଫିସରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଗୁଡିକ ଏହିପରି ଅଭିଯୋଗ ଉଠାଇଥିବା ବେଳେ ସଙ୍ଗଠନର ଏପରି ଲିଗାଲ୍ ନୋଟିସ ପଠାଇବାକୁ ନେଇ ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛନ୍ତି ଆଇଏଏସ ଅଫିସର କାର୍ତ୍ତିକେୟନ ପାଣ୍ଡିଆନ୍ ।
କଙ୍କଡ଼ା ବିଛା କାମୁଡ଼ିବାରୁ ମହିଳା ମୃତ
Laxmikanta Nath 2019-09-18 19:47:10
ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଗୋଳନ୍ଥରା ଥାନା ଚାନ୍ଦପୁର ଗ୍ରାମରେ ସୋମବାର କଙ୍କଡ଼ା ବିଛା କାମୁଡ଼ିିବାରୁ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ଚନ୍ଦ୍ରମଣି ବେହେରା (୨୨)। ଚାନ୍ଦପୁର କୁମ୍ଭାର ସାହିର ଚନ୍ଦ୍ରମଣି ୨ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ବି.ତୁରୁବୁଡ଼ିରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ଗତ ଏକ ମାସ ହେଲା ସେ ବାପ ଘରକୁ ଆସିଥିଲେ। ମାଟି ଦିପାଳିକୁ ଛାତ ଉପରେ ଶୁଖାଇଲା ସମୟରେ ଏକ ବିଷାକ୍ତ କଙ୍କଡ଼ା ବିଛା ତାଙ୍କୁ କାମୁଡ଼ି ଦେଇଥିଲା। ପରିବାର ଲୋକେ ଚନ୍ଦ୍ରମଣିଙ୍କୁ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡ଼ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଥିଲେ। ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ବାପ ଏ ନେଇ ଗୋଳନ୍ଥରା ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ନଂ. ୨୩/୧୯ରେ ଏକ ଅପମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ପୋଲିସ ମୃତଦେହ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ କରାଇ ମଙ୍ଗଳବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଛି।
ମା’ଙ୍କ ଚକ୍ଷୁଦାନ କଲେ ସନ୍ତାନ
Laxmikanta Nath 2019-09-18 19:46:36
ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ବ୍ରହ୍ମପୁର ସହର ବଡ଼ବଜାର ଚନ୍ଦ୍ରମା ସାହି ନିବାସୀ ଭି.ଦମୟନ୍ତୀଙ୍କ ୯୨ବର୍ଷ ବୟସରେ ମଙ୍ଗଳବାର ପରଲୋକ ହୋଇଯାଇଛି। ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ତାଙ୍କ ସନ୍ତାନ ଦମୟନ୍ତୀଙ୍କ ଚକ୍ଷୁଦାନ କରାଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ଜାଣିବା ପରେ ଫ୍ରେଣ୍ଡସ୍‌ ହେଲ୍‌ପିଂ କ୍ଲବର ଭି.ରାମାକ୍ରୀଷ୍ଣା ପରିବାରବର୍ଗଙ୍କୁ ଦମୟନ୍ତୀଙ୍କ ଚକ୍ଷୁଦାନ କରିବା ନେଇ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ । ସେମାନେ ରାଜି ହେବା ପରେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ମହାରାଜା କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ଗଜପତି ଭେଷଜ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସାଳୟର ଚକ୍ଷୁ ବିଭାଗର ଡା. ସମୀର ଦାସ, ଡା. ଏସି ରଘୁ ଏବଂ ଡା. ମୋହିତ ଶର୍ମା ପ୍ରମୁଖ ଦମୟନ୍ତୀଙ୍କ ଘରେ ପହଞ୍ଚି ତାଙ୍କ ଉଭୟ ଚକ୍ଷୁ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ । ପାଖରେ ଦୁଇ ପୁଅ ଭିଭି ସତ୍ୟ ରାଓ, ଭି.ଭେଙ୍କେଟ ରାଓ ଏବଂ ଝିଅ ଇ.ସତ୍ୟବତୀଙ୍କ ସହ ପରିବାରବର୍ଗ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଫ୍ରେଣ୍ଡସ୍‌ ହେଲପିଂ କ୍ଲବ ପକ୍ଷରୁ କେପିକେ ସୁବୁଦ୍ଧି, ଭି.ଭେଙ୍କେଟରମଣ ରାଜୁ, କେ.ମୋହନ ରାଓ, ଭି.ସୋମେଶ୍ୱର ରାଓ ଏବଂ ଭି.ବଦ୍ରିନାରାୟଣ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।
ପୁଅଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଦେବା ଧମକ ଦେଇ ମହିଳାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
Laxmikanta Nath 2019-09-18 19:45:45
ବ୍ରହ୍ମପୁର : ମହିଳାଙ୍କୁ ଧମକ ଦେଇ ବଳତ୍କାର କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ରେ ବୈଦ୍ୟନାଥପୁର ପୋଲିସ ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ସେ ହେଲେ ଶରତ ଦାସ। ମାମଲା ନଂ(୧୯୫/୧୯) ଅନୁସାରେ ତାଙ୍କୁ ବୁଧବାର କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଥାନାଧିକାରୀ ସାରଦା ପ୍ରସନ୍ନ ଦାସ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ପ୍ରକାଶଯୋଗ୍ୟ, ମହିଳାଜଣଙ୍କ ଘରେ ଏକାକୀ ଥିବା ସମୟରେ ଶରତ ଘରକୁ ଯାଇ ବଳପୂର୍ବକ ତାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର କରିଥିଲେ। ଏପରିକି ଘଟଣା ନେଇ ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ଜଣାଇଲେ ପୁଅକୁ ମାରିଦେବେ ବୋଲି ସେ ଧମକ ଦେଇଥିଲେ। ସେହିଭଳି କିଛି ଦିନର ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ଗତ ୧୫ ତାରିଖ ରାତିରେ ଶରତ ମହିଳାଙ୍କ ଘର ପଛପଟ କବାଟ ଭାଙ୍ଗି ଘରେ ପଶିବା ସହ ତାଙ୍କୁ ପୁଣିଥରେ ବଳାତ୍କାର କରିଥିଲେ। ଶେଷରେ ବାଧ୍ୟହୋଇ ସେ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ଏ ବିଷୟରେ ଜଣାଇଥିଲେ। ପରେ ସେମାନେ ଏନେଇ ବୈଦ୍ୟନାଥପୁର ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ପୋଲିସ ବୁଧବାର ଅଭିଯୁକ୍ତ ଶରତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବା ସହ ପିଡ଼ିତା ଓ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ଡାକ୍ତରୀ ମାଇନା କରିଛି। ଶରତଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ କୋର୍ଟରେ ପିଡ଼ିତାଙ୍କ ବୟାନ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିବା ପୋଲିସ ସୂଚନା ଦେଇଛି।
ବିଷଧର ସର୍ପ ଦଂଶନରେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ
Laxmikanta Nath 2019-09-18 19:45:05
ବ୍ରହ୍ମପୁର : ପାଟପୁର ଥାନା ଟି. ଗୋବିନ୍ଦପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଆଦିବାସୀ ବହୁଳ ପାଳୁଖୋଳା ଗ୍ରାମରେ ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା କ୍ରମେ ଶୋଇବା ଶେଜରେ ବିଷଧର ସର୍ପ ଦଂଶନ କରିବା କାରଣରୁ କସ୍ତୁରୀ ମଣ୍ଡଳ ନାମ୍ନୀ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ମିଳିଥିବା ସୂଚନାଅନୁସାରେ ଆଦିବାସୀ ଗ୍ରାମ ପାଳୁଖୋଳାର କସ୍ତୁରୀ ମଣ୍ଡଳ ଶେଜରୁ ଉଠିବ ସମୟରେ ପାଖରେ ଥିବା ବିଷଧର ସର୍ପ ଦଂଶନ କରିଥିଲା। ଚିତ୍କାର ସାହିଲୋକ ଜମା ହୋଇଥିଲେ। ଶରିର ଭିତରେ ବିଷ ଜରିଯିବା କାରଣରୁ ଛଟପଟ ହେଉଥିବା କସ୍ତୁରୀଙ୍କୁ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଯୋଗେ ଦିଗପହଣ୍ଡି ଗୋଷ୍ଟି ସ୍ୟାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରକି ନିଆଯାଇଥିଲା। ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ଡାକ୍ତର ମୃତ୍ୟୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଏ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ପାଟପୁର ଥାନାରେ ମୃତ୍ୟୁ କସ୍ତୁରୀ ମଣ୍ଡଳଙ୍କ ପୁଅ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ମଣ୍ଡଳ ଏତଲା ଦେଇଥିଲେ। ମୃତକ ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ନିହାତି ଗରିବ ଶ୍ରେଣୀର ହୋଇଥିବାରୁ ସରକାରୀ ଅନୁକମ୍ପା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ସଭ୍ୟ ଗଦାଧର ସ୍ୱାଇଁ ଓ ଗ୍ରାମ ସରପଞ୍ଚ ପରିବାର ବର୍ଗଙ୍କ ସହ ମିଶି ଉକ୍ତ ମହିଳାଙ୍କ ଶବକୁ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ପଠାଇ ସରକାରଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତ ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ରିପୋର୍ଟ: ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ସାବତ।
ସମିତି ଫାଟକରେ ତାଲା ପକାଇ ଆନ୍ଦୋଳନ
Laxmikanta Nath 2019-09-18 19:21:47
ଭଦ୍ରକ, ୧୮/୦୯ : ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଭଣ୍ଡାରୀପୋଖରୀ ବ୍ଲକରେ ଧାନ ବିକି ଗତ ଏପ୍ରିଲ ମାସରୁ ୩୭ ଜଣ ଚାଷୀ ଏଯାଏ ବକେୟା ପ୍ରାପ୍ୟ ପାଇ ନାହାନ୍ତି। ୨୧୦୦ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଧାନ ବିକ୍ରି ସଂକ୍ରାନ୍ତ ତଥ୍ୟ ସରକାରୀ ୱେବ୍‌ସାଇଟ୍‌ରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁ ନାହିଁ ା ବାରମ୍ବାର ପ୍ରତିବାଦ, ଆନ୍ଦୋଳନ କରି ପ୍ରାପ୍ୟ ନ ପାଇବାରୁ ଚାଷୀମାନେ ସରସଦା ପ୍ରାଥମିକ କୃଷି ସମବାୟ ସମିତିକୁ ଦୁଇଦିନ ହେବ ତାଲା ପକାଇ ରଖିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ସମିତି ଆଗରେ ମଙ୍ଗଳବାର ହୋହଲ୍ଲା କରି ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ଧାନ କିଣିଥିବା ମିଲର ଓ ସମିତି କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମନ୍ବୟ ନ ଥିବା କାରଣରୁ ଏହି ସମସ୍ୟା ଜଟିଳ ରୂପ ନେଇଥିବା କୁହାଯାଇଛି। ଧାନ ବିକି ପ୍ରାପ୍ୟ ପାଇ ନ ଥିବା ଚାଷୀମାନେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ, ବ୍ୟବସ୍ଥାଗତ ତ୍ରୁଟି ଯୋଗୁଁ ସେମାନଙ୍କୁ ପାଉଣା ମିଳି ପାରି ନାହିଁ ା ପୂର୍ବରୁ ସେମାନେ ା ତିନିଥର ସମିତିରେ ତାଲା ପକାଇ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଥିଲେ। ଏହାମଧ୍ୟରେ ୪୭ ଜଣ ଚାଷୀ ପ୍ରାପ୍ୟ ପାଇଥିବା ବେଳେ ଆହୁରି ୩୭ ଚାଷୀ ଏହା ପାଇ ନାହାନ୍ତି। ଏଣୁ ପ୍ରତିବାଦ ସ୍ବରୂପ ସେମାନେ ସୋମବାର ସମିତି ଫାଟକରେ ତାଲା ପକାଇ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଥିଲେ। ମଙ୍ଗଳବାର ୨ୟ ଦିନରେ ମଧ୍ୟ ତାଲା ପକାଇଛନ୍ତି। ଯେଉଁ ୨୧୦୦ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଧାନ ବିକ୍ରି ତଥ୍ୟ ସରକାରୀ ୱେବ୍‌ସାଇଟ୍‌ରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁନି ତାହା ପ୍ରାୟ ୪୩ ଜଣ ଚାଷୀଙ୍କର ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। କୌଶଳକ୍ରମେ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ଏକ୍ଷେତ୍ରରେ ହେରଫେର କରିଥିବା ଚାଷୀମାନେ ସନ୍ଦେହ ପ୍ରକାଶ କରୁଛନ୍ତି। ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଅନ୍ୟ ସମବାୟ ସମିତିର ଚାଷୀ ଧାନ ବିକ୍ରି ବାବଦ ପାଉଣା ପାଇସାରିଥିବା ବେଳେ ଏହି ସମିତିରେ ଧାନ ବିକି ଭେଣ୍ଡର ରସିଦ୍‌ ପାଇଥିବା ଚାଷୀ ଅର୍ଥ ପାଇ ନ ପାରିବା ଏକ ବିଡମ୍ବନା । ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସମିତି ସମ୍ପାଦକ ଅଜୟ ବେହେରାଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ କହିଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଭେଣ୍ଡର ରସିଦ ପାଇଛନ୍ତି ସେମାନେ ପାଉଣା ପାଇଗଲେଣି। ଯେଉଁ ଚାଷୀଙ୍କର ପ୍ରାପ୍ୟ ବାକି ଅଛି, ସେମାନଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ମିଳିଯିବ। ଯେଉଁ ୨୧୦୦ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଧାନର ହିସାବ ମିଳୁ ନ ଥିବା କଥା ଉଠୁଛି ଚାଷୀମାନେ ସେହି ଧାନ ମିଲରକୁ ଦେଇଛନ୍ତି। ମିଲର ସେମାନଙ୍କୁ ପାଉଣା ଦେବ। ସମିତିରେ ତାଲା ପକାଇଲେ ଆମେ କଣ କେଉଁଠୁ ଆଣି ଦେବୁ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ।
ସଂଗଠିତ ହେଲେ ଦାବି ହାସଲ କରିପାରିବେ ଚାଷୀ
Laxmikanta Nath 2019-09-18 19:20:52
ଭଦ୍ରକ, ୧୮/୦୯ : ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ତିହିଡି ସ୍ଥିତ ଦୀନଦୟାଲ ଭବନରେ ବୁଧବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ନବ ନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଂଗଠନର ଚାଷୀ ସମାବେଶ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ବୋଡକ ଶାଖା ସଭାପତି ଜୟପ୍ରକାଶ ମଲିକ ପୌରୋହିତ୍ୟ କରିଥିଲେ। ସଂଗଠନର ରାଜ୍ୟ ସଂଯୋଜକ ଉମାକାନ୍ତ ଭାରତୀ,ଜିଲା ସଭାପତି ତ୍ରିଲୋଚନ ପଣ୍ତା, ସଂଯୋଜକ ସତ୍ୟରଞ୍ଜନ ନାୟକ,ପୀତବାସ ମହାନ୍ତି, ହୃଦାନନ୍ଦ ରାଉତ, ନୀଳମାଧବ ସେନାପତି,ଗଗନ ମହାନ୍ତି ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗ ଦେଇ ଚାଷୀମାନେ ସଂଗଠିତ ହେଲେ ଦାବି ହାସଲ କରିପାରିବେ ବୋଲି କହିଥିଲେ।
सुलतानपुर:-प्राथमिक विद्यालय जफरपुर मे निःशुल्क ड्रेस वितरण समारोह आयोजित
Shyam Chandra Srivastav 2019-09-18 19:18:25
सुलतानपुर, 18 सितंबर 2019, (आरएनआई)। जनपद के विकासखंड कादीपुर प्राथमिक विद्यालय जफरपुर में समारोहपूर्वक निःशुल्क ड्रेस वितरण कार्यक्रम आयोजित किया गया। कार्यक्रम में मुख्य अतिथि के रूप में भारतीय जनता पार्टी अनुसूचित मोर्चा के जिलाध्यक्ष राजित राम व विशिष्ट अतिथि के रूप में ग्राम प्रधान पवन कुमार सिंह व विधालय प्रबन्ध समिति के अध्यक्ष बृजभूषण सिंह मौजूद रहे। उपस्थित अतिथियों ने विद्यालय में नामांकित 128 के सापेक्ष 115 छात्र /छात्राओं को निःशुल्क ड्रेस वितरित किया।प्रधानाध्यापक अरुण कुमार सिंह नें आए हुए अतिथियों का स्वागत कर आभार व्यक्त किया ।। मुख्य अतिथि राजित राम ने सरकार द्वारा बच्चों को दी जाने वाली सभी सुविधाओं के बारे में विस्तार पूर्वक बताया। उन्होंने विद्यालय में बच्चों की उपस्थिति, शैक्षिक गुणवत्ता व वृक्षारोपण की प्रशंसा की। ग्रामप्रधान श्री पवन कुमार सिंह ने विद्यालय में हर सम्भव सहयोग करने का आश्वासन दिया ।।इस अवसर पर अमर सिंह संदीप सिंह ,मनफेर ,नन्हे ,रीना देवी, मुन्नी देवी, आशा यादव, फूला सहित सैकड़ों अभिभावक व ग्रामीण उपस्थित रहे ।

Top Stories

Home | Privacy Policy | Terms & Condition | Why RNI?
Positive SSL